O Altcoin, Coinbase Yetkilisinden Destek Aldı!

Kripto para birimi “karıştırıcıları” veya “mikserleri”, kullanıcıların işlemlerini izlemeyi zorlaştırarak gizlilik sağlayan bir araç türüdür. Ancak, bu gizlilik bazı yetkililer tarafından kara para aklama ve diğer yasa dışı faaliyetler için bir araç olarak görüldüğü için tartışmalıdır. Bu durum, Ethereum tabanlı kripto mikser Tornado Cash’in, ABD Hazine Bakanlığı’nın uyguladığı yaptırımlara karşı açtığı yasal savaşa yol açtı. Bu savaşta, Tornado Cash beklenmedik bir destekçi buldu: Coinbase kripto para borsasının hukuk başkanı Paul Grewal. Grewal, altcoin Tornado Cash’in ve kullanıcılarının gizlilik haklarını savunarak, Hazine Bakanlığı’nın yaptırımlarının meşruiyeti ve potansiyel hak ihlalleri konusunda endişelerini dile getirdi.

Coinbase yetkilisi, altcoin TORN için açıklama yaptı

Kara para aklamayı kolaylaştırmakla suçlanan kripto para karıştırıcı Tornado Cash’i çevreleyen hukuki mücadele yeni bir hal aldı. Coinbase’in hukuk şefi Paul Grewal, gizlilik odaklı hizmetin sesli bir savunucusu olarak ortaya çıktı ve ABD Hazinesi’nin yaklaşımı ve Amerikalıların gizlilik haklarının potansiyel ihlali hakkındaki endişeleri artırdı. Grewal, şirketinin Hazine’nin yaptırımlarına karşı hukuki mücadeleye verdiği desteği vurgulamak için sosyal medya platformu X’i kullandı.

Davacılar tarafından Beşinci Daire Temyiz Mahkemesi’nde sunulan ve doğrudan Hazine’nin iddialarına karşı çıkan güçlü bir yanıta dikkat çekti. Önemli bir çekişme noktası, Hazine’nin Tornado Cash’e yaptırım uygulama gerekçesi etrafında dönüyor. Grewal’a göre ilk argüman, tüm Tornado Cash kullanıcılarının ve geliştiricilerinin “ortak bir amaç” taşıdığının kanıtlanmasına dayanıyordu. Ancak Hazine’nin temyiz mahkemesinde bu yaklaşımı görünüşte terk etmesiyle “şaşırtıcı bir değişim” yaşandığını belirtiyor.

ABD’nin argümanı ikna edici değil

Grewal, bu değişimin orijinal gerekçedeki kusurları ortaya çıkardığını ileri sürüyor. Hazine’nin yeni argümanının ilkinden daha ikna edici olmadığını öne sürüyor. Spesifik argümanların ötesinde Grewal, daha geniş bir endişeyi gündeme getiriyor: Hazine’nin yaptırımlarının, özellikle Tornado Cash’in kodu gibi açık kaynaklı yazılımlara uygulandığında, aşırıya kaçma potansiyeli. Mevcut yasalara göre açık kaynak kodunun “mülk” olarak nitelendirilmediğini, bunun da Hazine’nin onu düzenleme yetkisini sınırladığını vurguluyor.

Grewal, Amerikan vatandaşlarının bu tür yazılımları kullanmasını kontrol etmeye yönelik herhangi bir girişimin kongre eylemi gerektirdiğini savunuyor. Kendisi, Hazine’nin bu “düzenleme boşluğunu” gidermeye yönelik son lobicilik çabalarının kendi sınırlamalarının kanıtı olduğunu vurguluyor. Bu arada Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Tornado Cash’in kurucu ortağı Roman Storm tüm iddiaları reddetmeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir