Ülke tarihinde bir ilk: Donald Trump suçlu bulundu

New York’ta iki gün boyunca süren müzakerelerin ardından 12 üyeli jüri, Donald Trump’ı karşı karşıya kaldığı 34 suçlamanın tamamından suçlu bulduğunu açıkladı. Karar, Cumhuriyetçi aday Trump’ın başkanlığı Joe Biden’dan geri almaya çalışacağı 5 Kasım Başkanlık Seçimi öncesinde gerçekleşti.

77 yaşındaki Trump suç işlediğini reddetti ve kararı temyize götüreceğini açıkladı. Trump, Demokratların çoğunlukta olduğu memleketinde adil bir şekilde yargılanamadığından şikayet etti.

Reuters’ta yer alan habere göre, Trump tüm davalarda suçsuz olduğunu savundu ve çeşitli yasal sorunlarını Biden’ın Demokrat müttefiklerinin kendisine siyasi kumpas yapıldığını iddia etti.

TRUMP: BEN MASUMUM

Trump kararın ardından, “Bu karar bir rezillik… Asıl karar 5 Kasım’da verilecek. Ben masumum ve sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Bugün Amerikan tarihinde utanç verici bir gün. Trump bu saçma karara haklı olarak itiraz edecek ve kazanacak” ifadesini kullandı.

SEÇİM ÇALIŞMALARINI ETKİLEMEYECEK

Trump en fazla dört yıl hapis cezasına çarptırılabilir, ancak bu suçtan hüküm giyen diğer kişiler genellikle daha kısa cezalar, para cezaları ya da şartlı tahliye alıyorlar. Trump’ın hapse girmesi de, kampanya yapmasını ya da kazanması halinde göreve gelmesini engellemeyecek.

Kamuoyu yoklamaları Trump ve 81 yaşındaki Biden’ın sıkı bir yarış içinde olduğunu gösteriyor ve anketler suçlu bulunmasının Trump’a bağımsız ve Cumhuriyetçi seçmenlerden bir miktar destek kaybettirebileceğini ortaya koydu.

DAVADA NELER YAŞANDI?

Davaya bakan Yargıç Juan Merchan, Trump ile birlikte her iki tarafın avukatlarını toplayarak jüriyi görevden almayı planladığını söyledi.  Daha sonra jüri, porno yıldızı Stormy Daniels’ın 2006 yılında Trump’ın şimdiki eşi Melania ile evliyken yaşadığını söylediği cinsel ilişkiye dair açık ifadelerinin yer aldığı beş haftalık bir duruşmanın ardından Trump’ı ticari belgelerde tahrifat yapmaktan suçlu buldu. Trump, Daniels ile cinsel ilişkiye girdiğini reddetti.

Trump’ın yakınındaki isimlerden olan Michael Cohen, Trump’ın 2016 seçimlerinin son haftalarında Daniels’a 130 bin dolarlık bir sus payı ödemesini onayladığını ifade etti.

Cohen, ödemeyi kendisinin yaptığını ve Trump’ın yasal iş olarak gizlenen aylık ödemeler yoluyla kendisine geri ödeme yapılması planını onayladığını söyledi. Trump’ın avukatları ise, Cohen’in güvenilirliğini sorgulayarak sabıka kaydına, hapis cezasına ve yalan söyleme geçmişine vurgu yaptı.

Dava, Trump’ın karşı karşıya olduğu dört cezai kovuşturma arasında en az etkili olanı olarak görülüyordu. Jüri üyeleri 2018’den bu yana kamuoyuna açık olan cinsel ilişki ve yalanlarla ilgili ifadeleri dinledi, ancak suçlamalar Cohen’in geri ödemelerine ilişkin defter hesapları ve diğer kayıtlara dayanıyordu. Bu dava “zombi dava” olarak biliniyordu çünkü Bragg, selefinin suçlamada bulunmamayı tercih etmesinin ardından davayı yeniden hayata geçirdi.

Diğer davalar usule ilişkin itirazlar nedeniyle ertelendiği için bu davanın seçimden önce görülecek tek dava olması da muhtemeldi.

Seçilmesi halinde Trump, 2020’de kaybettiği seçimleri yasa dışı yollardan iptal ettirmeye çalışmak ve 2021’de görevden ayrıldıktan sonra gizli belgeleri yanlış kullanmakla suçlandığı iki federal davayı kapatabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir