Çağ dışı kıyafet engeli sosyal medyanın gündeminde

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Kirazpınar Mahallesi’nde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi’nde öğrenciler için okul bahçesinde mezuniyet töreni düzenlendi. Bazı kız öğrenciler ‘uygunsuz kıyafet’ gerekçesiyle mezuniyet törenine alınmadı. Yaşananların ardından okula jandarma sevk edildi. Gerilim büyürken Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, okula geldi.

Skandalın ardından öğrencilerin törene katılmasına izin verildi. Olaya dair yaşananlar sosyal medyada gündem oldu. Çağ dışı rezalete ilişkin binlerce kullanıcı paylaşımda bulundu. Kullanıcılar Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e de tepki gösterdi. 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Prof. Dr. Özgür Demirtaş ve sanatçı Mustafa Sandal da paylaşım yaptı.

“BIRAKIN KIZLARIN KILIK KIYAFETİNİ”

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ

– Rezillik ötesi…müdür olacak adam, sen İran’da devrim muhafızı mısın yoksa Türkiye’de okul yöneticisi mi? Bu nasıl iş? Çaputla, bezle, kılık ile uğraşacağına bilgi ile uğraş. Bırakın kızların kılık kıyafetini, beyninde ne var onunla ilgilenin.

“MÜDÜR DERHAL AÇIĞA ALINMALI”

Prof. Dr. Özgür Demirtaş 

– Çocukları kıyafetlerinden ötürü okula almayan Okul Müdürü hakkında acilen işlem başlatılmalı. Burası laik Türkiye Cumhuriyeti. Geçtim bir lisenin müdürünü, Padişah gelse kıyafetlere karışamaz. Bakanlığın acilen işlem başlatması lazım. Kafaya taktım. Öğrencilerin en mutlu gününde askılı elbise giydiler diye okula almayan okul müdürünün akıbetini adım adım takip edeceğim. O normal elbiselere çıplaklık diyenler sapığın önde gideni.

– Müdür derhal açığa alınmalı. İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlığının görevlerini yapacağını biliyorum. Hadi lütfen. Sayın Ali Bey, Bu konu son derece önemli. Ülkemizin iç huzuru, insanların birbirine saygısı için çok önemli. Bir okul müdürü genç kız çocuklarının kıyafetlerini bahane ederek okula almamıştır. Aynısını başörtülü bir çocuğumuza yapsa derhal görevden alınırdı (ve bu doğru olurdu) Sizden rica ediyorum. Lütfen bu okul müdürüne görevden el çektirtin. Bu sayede bir daha bu ülkede hiçbir okul müdürü böyle bir hak sınırlamasına cesaret edemesin.

“YAZIKLAR OLSUN ZİHNİYETİNİZE”

Mustafa Sandal

– Gebze’de bir Anadolu lisesinin mezuniyet balosuna kız çocukları kıyafetleri uygunsuz diye alınmamış. Gençlere bu travmayı yaşatmaya ne hakkınız var kimsiniz, nesiniz siz? Çocukların kıyafetinde aşırılık da yok! Amacınız, “herkes sizin gibi yaşasın” mı, yoksa başka bir şey mi? Yazıklar olsun zihniyetinize. Ne çekti be şu gençler sizden! İnsanların kıyafet özgürlüğüne karışmayın, şu gençleri bir rahat bırakın artık! Sn. Bakan sessiz kalmayacaksınız değil mi? Soruşturmanın sonucunu takipteyiz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir